XxIX NIEDZIELA ZWYKŁA - 20 PAŹDZIERNIKa 2019

1. Trwa miesiąc różańcowy. Dzisiaj rozpoczynamy Tydzień Misyjny. Pamiętajmy w modlitwach o misjonarzach, zwłaszcza o ks. Grzegorzu Drewniaku. Dziękujemy wszystkim, którzy przychodzą na nabożeństwa różańcowe w kościele o godz. 16.30. Zapraszamy Parafian do wspólnej modlitwy.

2. We wtorek – 22 października – przypada wspomnienie św. Jana Pawła II. W tym dniu mija 41 lat od uroczystej inauguracji Jego pontyfikatu. Po mszach św. będzie można uczcić relikwie św. Papieża. Zapraszamy do wspólnej modlitwy.
O godz. 19.00 zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach Seminarium Odnowy Wiary. Uczestniczy ok. 50 osób, ale każdy jest zaproszony i może przyjść.

3. W tym tygodniu rozpocznie się peregrynacja relikwii św. Melchiora Grodzieckiego w naszym dekanacie (w tym roku przypada rocznica 400 lat od jego męczeńskiej śmierci):
a) w piątek – 25 października – godz. 18.30 różaniec i powitanie relikwii, a o godz. 19.00 msza św. koncelebrowana przez wszystkich księży naszego dekanatu (w tym dniu nie będzie różańca o godz. 16.30 i mszy św. o godz. 17.00).
b) w sobotę – 26 października – od rana przez cały dzień relikwie będą zawożone do wszystkich parafii dekanatu
c) w niedzielę – 27 października – na wszystkich mszach św. będzie można uczcić relikwie, po południu będzie kościół otwarty i będzie można przyjść na osobistą modlitwę; po mszy św. o godz. 17.00 relikwie zostaną odwiezione do Cieszyna

4. W kancelarii parafialnej przyjmujemy wypominki za zmarłych całoroczne i listopadowe. Można imiona i nazwiska wypisać na kartkach. Za poleconych zmarłych w każdą niedzielę listopada będą odprawiane msze św. i codziennie będziemy modlić się na różańcu. Dziękujemy za składane przy tej okazji ofiary.

5. Dziękujemy ofiarodawcom, którzy w ubiegłą niedzielę wsparli program stypendialny Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Dziękujemy harcerzom, którzy przeprowadzili kwestę na ten cel przy kościele.


ZAPROSZENIE

Wielki Koncert Charytatywny „Oczy Etiopii” odbędzie się 30 października 2019 roku w Bielskim Centrum Kultury o godzinie 18.00. Wystąpi Magda Anioł z Zespołem i zaprezentuje nowy, imponujący  projekt muzyczno-sceniczny „Odmawiam”.
Organizatorami koncertu są Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej i Stowarzyszenie „Akademia Nie z Tej Ziemi”. Wydarzenie objęli patronatem honorowym Prezydent Miasta Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski oraz Biskup Diecezji Bielsko-Żywieckiej Roman Pindel.
Koncert ma charakter charytatywny. Uzyskane ze sprzedaży biletów środki i inne darowizny celowe zostaną przekazane na leczenie operacyjne chorób oczu ubogich mieszkańców Etiopii.SPRAWY CMENTARZA PARAFIALNEGO W MILÓWCE

W ubiegłym tygodniu informowaliśmy, że na cmentarzu trwa inwentaryzacja (porządkowanie) grobów i dokumentacji cmentarnej. Zainteresowanie jest duże i bardzo dziękujemy wszystkim, którzy życzliwie nawiązują kontakt i pragną pomóc w uporządkowaniu ewidencji grobów, aby było wiadomo kto jest pochowany w danym grobie i kto jest jego opiekunem, odpowiedzialnym za utrzymanie porządku. Jest wiele stwierdzeń typu: „Dobrze, że bierzecie się za zaniedbane i nieuporządkowane groby, aby nasz cmentarz wreszcie wyglądał godnie”. Dziękujemy za docenienie remontu kaplicy Św. Marii Magdaleny (wiele osób wspiera ofiarami prowadzone prace) i za każde dobre słowo, bo temat jest trudny i niekiedy ciężko komuś zwrócić uwagę, że nie dba o groby swoich dziadków, a nawet niestety rodziców. Staramy się to robić delikatnie, bez pretensji, zachowując dyskrecje, bo różne są sytuacje rodzinne.
Przypominamy, że pojawiły się - szczególnie w najstarszej części cmentarza – w sektorze „F” - kartki informacyjne. Są cztery rodzaje kartek:
a) informacja: „Grób przeznaczony do likwidacji” – zamieszczona została głównie na grobach zaniedbanych, które nie mają tabliczki informującej kto jest pochowany w grobie ani w bazie parafialnej nie jest zaznaczone kto jest opiekunem danego miejsca. Sama informacja nie oznacza, że grób od razu będzie likwidowany. Jeżeli ktoś z bliskich chce zachować miejsce zachęcamy, by zgłosić się do kancelarii parafialnej i podać dane osób spoczywających i osoby żyjącej, która podejmie się opieki nad danym grobem. Osoby zainteresowane maja czas jednego roku od zamieszczenia kartek - na podjęcie decyzji. Jeśli do tego czasu nikt z rodziny się nie zgłosi, dopiero wówczas groby będą likwidowane.
b) „Wolne miejsce, możliwość wykupu”. Ta informacja oznacza, że dane miejsce nie jest objęte rezerwacją i można je wykupić. Zachęcamy do rozejrzenia się w okolicach grobów swoich najbliższych i wykupienia wolnych miejsc na starej części cmentarza.
c) „Konieczne jest potwierdzenie rezerwacji”. Bardzo często zdarza się, że miejsca zarezerwowane, a nie wiadomo kto zarezerwował. Potwierdzenie rezerwacji domaga się uzupełnienia danych osoby rezerwującej oraz dopełnienia formalności.
d) najwięcej kartek zamieszczonych w sektorze „F” zawiera informację: „Prosimy o kontakt z kancelarią parafialną”. Celem kontaktu jest przede wszystkim ustalenie żyjącego opiekuna danego grobu. Większość miejsc nie ma podanej osoby z najbliższej rodziny, która mogłaby wziąć odpowiedzialność za dane miejsce. Obowiązkiem rodziny jest zadbanie o groby najbliższych i wyznaczenie opiekuna grobu, który zatroszczy się o wszelkie formalności związane z danym miejscem.

W planach jest dokonanie przeglądu wszystkich grobów na całym cmentarzu. Nie trzeba czekać z kontaktem, aż pojawi się kartka. Planujemy kontynuacje remontu kaplicy Św. Marii Magdaleny i rewitalizację cmentarza.
Sprawy związane z cmentarzem można załatwiać w kancelarii parafialnej w dniach i godzinach jej urzędowania, czyli we wtorki, czwartki i piątki w godzinach od 7.30 do 11.00. Dziękujemy za życzliwą współpracę i kontakt.

Wiele osób będzie w najbliższym czasie robiło porządki na grobach swoich bliskich. Zadbajmy również o groby zaniedbane, o które nikt się nie troszczy. Bardzo prosimy o wyrzucanie odpadów przy porządkowaniu grobów, wypalonych zniczy, do przygotowanych kontenerów i koszów. Kto może niech zabierze śmieci do kubłów przy swoim domu. Niech cmentarz będzie wizytówką naszej wiary, ale także kultury.
Stanowczo zwracamy uwagę, aby nie wyrzucać śmieci na skarpę od strony drogi na Prusów i na obrzeżach cmentarza. Nie wolno tworzyć dzikich wysypisk na cmentarzu! Dostosujmy się do prośby wypisanej na specjalnych tablicach. Nie bójmy się kulturalnie zwrócić uwagę osobom, które nie dostosowują się do tych próśb i zaśmiecają święte miejsce spoczynku naszych bliskich zmarłych. Przecież przy każdej alejce, przy wejściu na cmentarz ustawione są kosze, do których można wyrzucać śmieci. Pomimo wielu apeli, ciągle wyrzucane są śmieci na skarpę, dlatego ponawiamy prośbę, aby nie wyrzucać śmieci w miejscach niedozwolonych.
Uprzejmie informujemy, że na cmentarzu trwa inwentaryzacja (porządkowanie) grobów i dokumentacji cmentarnej. Na starej części cmentarza zostały oznaczone groby, które wymagają uzupełnienia danych, aby było wiadomo kto jest pochowany w danym grobie i kto jest jego opiekunem, odpowiedzialnym za utrzymanie porządku. W planach jest dokonanie przeglądu wszystkich grobów na całym cmentarzu. Nie trzeba czekać z kontaktem, aż pojawi się kartka. Z góry dziękujemy za odpowiedzialność i troskę, aby cmentarz w Milówce był zadbany. To jest nasza wspólna sprawa.

W niedzielę 20 X i we Wszystkich Świętych składka przeznaczona będzie na remont kaplicy Św. Marii Magdaleny na cmentarzu. W najbliższym czasie zostanie odnowiona elewacja przez uzupełnienie ubytków w spoinach i dwukrotną impregnację całej powierzchni z kamienia piaskowego impregnatem firmy Remmers. Prowadzimy także remont generalny kaplicy w Szarem i remont parteru na starej wikarówce, gdzie będą sale na spotkania grup parafialnych. Dziękujemy wszystkim parafianom, którzy hojnie wspierają prowadzone inwestycje. Prosimy również o ofiary w kopertach, zaznaczając imię, nazwisko i adres ofiarodawców. Dane te wpisujemy do Księgi Ofiarodawców, która pozostanie w kancelarii jako kronika. Wszystkie ofiary z kościoła i z cmentarza przeznaczane są na remonty.

 

 

OGŁOSZENIA DIECEZJALNE

* Caritas Diecezjalna prowadzi wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego. Szczegóły dotyczące dostępności i warunków wypożyczenia sprzętu można uzyskać telefonicznie: 734 176 648 (poniedziałek, wtorek, czwartek i piątek w godzinach: 9:00-13:00 oraz w środy w godzinach: 9:00-15:00).

 * We wtorki w Sanktuarium św. abpa Józefa Bilczewskiego w Wilamowicach odprawiane są nabożeństwa błagalno-dziękczynne. W programie:
16.30 - wystawienie Najświętszego Sakramentu i adoracja
17.30 - modlitwa różańcowa
18.00 - Msza św. w czasie której odczytywane są liczne intencje błagalne nadsyłane z całej Polski, jak również podziękowania za otrzymane łaski.
Po Mszy św. litania i indywidualne błogosławieństwo relikwiami św. Józefa Bilczewskiego. Dodatkowo w każdy I wtorek miesiąca wygłaszana jest katecheza na temat nauczania i życia św. Józefa Bilczewskiego. W tym roku kazania głosi ks. dr Marek Studenski. Serdecznie zapraszamy wszystkich wiernych, a szczególnie dotkniętych krzyżem choroby, cierpienia i przeżywających trudne chwile w swoim życiu.

* Informujemy, że w Międzyrzeczu Górnym (gmina Jasienica k. Bielska-Białej) powstał Ośrodek Terapii Uzależnień dla Kobiet im. Św. Matki Teresy z Kalkuty. Misją Ośrodka jest ratowanie życia kobiet uzależnionych i współuzależnionych oraz kobiet cierpiących na zaburzenia odżywiania. Ośrodek proponuje wielotorowy program leczenia łączący psychoterapię w ujęciu chrześcijańskim oraz program 12-stu kroków AA. Więcej informacji na stronie internetowej: http://terapiakobiet.pl
Prosimy o przekazywanie informacji osobom, dla których „kobiecy” profil Ośrodka może okazać się kluczowy przy podejmowaniu decyzji o rozpoczęciu terapii uzależnienia”. Kontakt: numer telefonu: +48 735 469 430 E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.