II NIEDZIELA ZWYKŁA - 19 STYCZNIA 2020

1. Do soboty - 25 stycznia - trwa w Kościele Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Hasłem tegorocznego Tygodnia Ekumenicznego są słowa z Dziejów Apostolskich (Dz 28,2): „Życzliwymi bądźcie”. Módlmy się, abyśmy jako uczniowie Chrystusa żyli w zgodzie i „stanowili jedno”.

2. We wtorek – 21 stycznia – przypada wspomnienie św. Agnieszki. W tym dniu swoje święto mają wszystkie babcie, które obejmujemy modlitwą, wypraszając zdrowie i Boże błogosławieństwo, a zmarłym Babciom – radość życia wiecznego.

3. W środę – 22 stycznia – przypada Dzień Dziadka. Dziękujemy Bogu za dziadków i prosimy dla nich o zdrowie i opiekę Bożą, a dla zmarłych o pokój wieczny.

4. W przyszłą niedzielę – 26 stycznia – obchodzona będzie w całym Kościele Niedziela słowa Bożego. Zachęcamy do czytania i rozważania Pisma świętego, aby otworzyć swoje serce na słowo Boże. Po mszy św. wieczornej (ok. godz. 17.45) zapraszamy na koncert Zespołu Regionalnego „Wierchy”. W Kaplicy w Szarem msze św. o godz. 8.30 i 10.00. Będziemy modlić się szczególnie za strażaków OSP Szare. Chcemy podziękować strażakom, że mogliśmy na czas remontu kaplicy korzystać z sali w remizie. Składka przeznaczona będzie na potrzeby OSP w Szarem.

5. W naszej parafii, od ponad dwóch lat, spotyka się Grupa Modlitewna Św. Jana Pawła II. Do uczestnictwa w niej zaproszone są wszystkie chętne osoby, które we wspólnocie braterskiej chcą prosić Boga w różnych ważnych dla siebie oraz innych intencjach. Spotkania modlitewne odbywają się w drugi poniedziałek miesiąca, w salce parafialnej, po mszy świętej wieczornej. Najbliższa wspólna modlitwa będzie 10 lutego. Serdecznie zapraszamy do wspólnej modlitwy i do przekazywania intencji modlitewnych do specjalnej Skrzynki, która będzie wystawiona pod chórem.

6. Zachęcamy do odwiedzania Księgarni Katolickiej „Cherubinek”, która znajduje się w rogu na Rynku w Milówce. Można tam nabyć Pismo święte (różne wydania), najnowsze książki o tematyce religijnej, malowanki i książeczki dla dzieci. Można kupić najnowszy numer tygodnika „Gość Niedzielny” i szczególnie polecamy świece – gromnice, które będą poświęcone w niedzielę 2 lutego. Księgarnia jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 16.00, a w soboty do godz. 12.00.

7. Dziękujemy wszystkim Parafianom, którzy przyjęli w swoich domach kapłanów z wizytą kolędową. Jesteśmy wdzięczni za życzliwość i gościnność, za możliwość wspólnej modlitwy i za szczere rozmowy. Dziękujemy za poczęstunki, obiady, kawy, herbaty, ciasta i słodycze (przepraszamy, że nie zawsze byliśmy w stanie skorzystać z tej gościnności, bo były one niekiedy zbyt często, ale doceniamy wszystkie przygotowania i starania – i z serca za to dziękujemy). Również dziękujemy za przywiezienie i odwiezienie księdza. Dziękujemy za złożone ofiary, które w części są przeznaczone na ogrzewanie w budynkach, w których mieszkamy, na seminarium duchowne w Krakowie i na kurię diecezjalną w Bielsku-Białej. Dziękujemy również za życzliwość dla ministrantów i lektorów. Zapewniamy o ofiarowaniu mszy świętych i modlitwy za wszystkich Parafian, aby Bóg błogosławił Wam w Nowym Roku. „Bóg zapłać!”

8. W minionym tygodniu odbył się pogrzeb śp. Danuty Wójtowicz, którą polecamy Bożemu miłosierdziu.

9. Plan wizyty duszpasterskiej w czasie ferii:

PONIEDZIAŁEK 20 I 2020
1) ul. Jagiellońska od Snozy do ul. Leśnej – od godz. 13.00 – ks. Wojciech
2) SZARE - Od rodziny Kubiców i SZARE - SUCHE – od godz. 9.00 - ks. Grzegorz Lach
3) ul. Piastowska – od godz. 13.00 – ks. Grzegorz Lach

WTOREK 21 I 2020 – OD GODZ. 9.00
1) ul. Jana Kazimierza od ronda do ul. Kałuży (po stronie kościoła) i ul. Jana Kazimierza od ul. Bednarczyka do ronda (po stronie Soły) – ks. Roman
2) ul. Sosnowa i ul. Krzywa i  ul. Słoneczna oraz ul. Łączna – ks. Wojciech
3) ul. Mostowa i ul. Grunwaldzka od mostu do ronda – ks. Grzegorz Lach

Jeżeli ktoś z różnych względów nie mógł przyjąć kolędy w wyznaczonym terminie, a pragnie, aby jego dom został pobłogosławiony, prosimy, aby z dowolnym księdzem ustalił nowy termin odwiedzin duszpasterskich. Świece, krzyż kolędowy i inne dewocjonalia, a także Pismo Świętego, modlitewniki, ciekawe książki katolickie dla dzieci i dla starszych, można nabyć w nowo otwartej naszej Księgarni Katolickiej Cherubinek Pl. Wolności 8b (naprzeciw kościoła).


INNE OGŁOSZENIE

* Wójt Gminy Milówka informuje o naborze wniosków o dofinansowanie do unieszkodliwienia odpadów zawierających azbest. Wnioski należy składać w Urzędzie Gminy do 14 lutego br.

 

 SPRAWY CMENTARZA PARAFIALNEGO W MILÓWCE

Trwa inwentaryzacja (porządkowanie) grobów i dokumentacji cmentarnej. Zainteresowanie jest duże i bardzo dziękujemy wszystkim, którzy życzliwie nawiązują kontakt i pragną pomóc w uporządkowaniu ewidencji grobów, aby było wiadomo kto jest pochowany w danym grobie i kto jest jego opiekunem, odpowiedzialnym za utrzymanie porządku. Jest wiele stwierdzeń typu: „Dobrze, że bierzecie się za zaniedbane i nieuporządkowane groby, aby nasz cmentarz wreszcie wyglądał godnie”. Dziękujemy za docenienie remontu kaplicy Św. Marii Magdaleny (wiele osób wspiera ofiarami prowadzone prace) i za każde dobre słowo, bo temat jest trudny i niekiedy ciężko komuś zwrócić uwagę, że nie dba o groby swoich dziadków, a nawet niestety rodziców. Staramy się to robić delikatnie, bez pretensji, zachowując dyskrecje, bo różne są sytuacje rodzinne.
Przypominamy, że pojawiły się - szczególnie w najstarszej części cmentarza – w sektorze „F” - kartki informacyjne. Są cztery rodzaje kartek:
a) informacja: „Grób przeznaczony do likwidacji” – zamieszczona została głównie na grobach zaniedbanych, które nie mają tabliczki informującej kto jest pochowany w grobie ani w bazie parafialnej nie jest zaznaczone kto jest opiekunem danego miejsca. Sama informacja nie oznacza, że grób od razu będzie likwidowany. Jeżeli ktoś z bliskich chce zachować miejsce zachęcamy, by zgłosić się do kancelarii parafialnej i podać dane osób spoczywających i osoby żyjącej, która podejmie się opieki nad danym grobem. Osoby zainteresowane maja czas jednego roku od zamieszczenia kartek - na podjęcie decyzji. Jeśli do tego czasu nikt z rodziny się nie zgłosi, dopiero wówczas groby będą likwidowane.
b) „Wolne miejsce, możliwość wykupu”. Ta informacja oznacza, że dane miejsce nie jest objęte rezerwacją i można je wykupić. Zachęcamy do rozejrzenia się w okolicach grobów swoich najbliższych i wykupienia wolnych miejsc na starej części cmentarza.
c) „Konieczne jest potwierdzenie rezerwacji”. Bardzo często zdarza się, że miejsca zarezerwowane, a nie wiadomo kto zarezerwował. Potwierdzenie rezerwacji domaga się uzupełnienia danych osoby rezerwującej oraz dopełnienia formalności.
d) najwięcej kartek zamieszczonych w sektorze „F” zawiera informację: „Prosimy o kontakt z kancelarią parafialną”. Celem kontaktu jest przede wszystkim ustalenie żyjącego opiekuna danego grobu. Większość miejsc nie ma podanej osoby z najbliższej rodziny, która mogłaby wziąć odpowiedzialność za dane miejsce. Obowiązkiem rodziny jest zadbanie o groby najbliższych i wyznaczenie opiekuna grobu, który zatroszczy się o wszelkie formalności związane z danym miejscem.

W planach jest dokonanie przeglądu wszystkich grobów na całym cmentarzu. Nie trzeba czekać z kontaktem, aż pojawi się kartka. Planujemy kontynuacje remontu kaplicy Św. Marii Magdaleny i rewitalizację cmentarza.
Sprawy związane z cmentarzem można załatwiać w kancelarii parafialnej w dniach i godzinach jej urzędowania, czyli we wtorki, czwartki i piątki w godzinach od 7.30 do 11.00. Dziękujemy za życzliwą współpracę i kontakt.

 

OGŁOSZENIA DIECEZJALNE

* Caritas Diecezjalna prowadzi wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego. Szczegóły dotyczące dostępności i warunków wypożyczenia sprzętu można uzyskać telefonicznie: 734 176 648 (poniedziałek, wtorek, czwartek i piątek w godzinach: 9:00-13:00 oraz w środy w godzinach: 9:00-15:00).

 * We wtorki w Sanktuarium św. abpa Józefa Bilczewskiego w Wilamowicach odprawiane są nabożeństwa błagalno-dziękczynne. W programie:
16.30 - wystawienie Najświętszego Sakramentu i adoracja
17.30 - modlitwa różańcowa
18.00 - Msza św. w czasie której odczytywane są liczne intencje błagalne nadsyłane z całej Polski, jak również podziękowania za otrzymane łaski.
Po Mszy św. litania i indywidualne błogosławieństwo relikwiami św. Józefa Bilczewskiego. Dodatkowo w każdy I wtorek miesiąca wygłaszana jest katecheza na temat nauczania i życia św. Józefa Bilczewskiego. W tym roku kazania głosi ks. dr Marek Studenski. Serdecznie zapraszamy wszystkich wiernych, a szczególnie dotkniętych krzyżem choroby, cierpienia i przeżywających trudne chwile w swoim życiu.

* Informujemy, że w Międzyrzeczu Górnym (gmina Jasienica k. Bielska-Białej) powstał Ośrodek Terapii Uzależnień dla Kobiet im. Św. Matki Teresy z Kalkuty. Misją Ośrodka jest ratowanie życia kobiet uzależnionych i współuzależnionych oraz kobiet cierpiących na zaburzenia odżywiania. Ośrodek proponuje wielotorowy program leczenia łączący psychoterapię w ujęciu chrześcijańskim oraz program 12-stu kroków AA. Więcej informacji na stronie internetowej: http://terapiakobiet.pl
Prosimy o przekazywanie informacji osobom, dla których „kobiecy” profil Ośrodka może okazać się kluczowy przy podejmowaniu decyzji o rozpoczęciu terapii uzależnienia”. Kontakt: numer telefonu: +48 735 469 430 E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.