I Niedziela Adwentu - 29 listopada 2020

1. Rozpoczynamy adwent i nowy rok liturgiczny pod hasłem „Zgromadzeni na świętej wieczerzy”. Ponieważ nadal obowiązują obostrzenia co do ilości osób, które mogą przebywać w kościele, dlatego w adwencie rano codziennie o godz. 6.40 będą śpiewane Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP, a następnie będą dwie msze św.:
- o godz. 7.00 – msza św. roratnia, na którą zapraszamy dzieci z lampionami, będą dla nich specjalne kazania przybliżające tajemnicę mszy świętej (według projektu „Cud nad cudami” przygotowanego przez redakcje „Małego Gościa Niedzielnego”), będą również rozdawane obrazki.

Jeżeli dziecko nie może przychodzić do kościoła, to też może przeżywać roraty przez internet: na specjalnej stronie Małego Gościa Niedzielnego – roraty.malygosc.pl – codziennie transmitowane będą dwie msze św. roratnie: poranna i wieczorna. Regularnie dodawane będą też galerie dzieci uczestniczących w roratach. „Proponujemy, by w miarę możliwości domownicy razem z dziećmi uczestniczyli w transmitowanej mszy św., by dzieci zapalały swoje lampiony, by wszyscy razem się modlili” – zachęca Gabriela Szulik, redaktor naczelna Małego Gościa Niedzielna. Jak wyjaśnia, „dla dzieci zostały też przygotowane specjalne zadania i quizy, pytania”.

- o godz. 8.00 dodatkowa msza św. adwentowa, na którą zapraszamy starszych, którym obowiązki i zdrowie pozwalają.

- wieczorem msza św. codziennie o godz. 17.00, za wyjątkiem I piątku

- w kaplicy w Szarem msza św. roratnia będzie codziennie o godz. 17.00, również z kazaniami na temat mszy św. „Cud nad cudami”

Zmobilizujmy się do duchowego i pięknego przeżywania czasu Adwentu.

2. Zachęcamy również do spowiedzi adwentowej, aby nie czekać na ostatnie dni przed Bożym Narodzeniem, ale wcześniej pojednać się z Bogiem i bliźnimi. W tygodniu codziennie możliwość przyjęcia sakramentu pokuty i pojednania będzie półgodziny przed mszą św. o godz. 7.00 i 17.00. Unikajmy długich kolejek, tłoku, zachowajmy dystans, aby przestrzegać wymogów bezpieczeństwa.

3. Osoby w podeszłym wieku, osoby, które przeżywają lęk przed zarażeniem, znajdują się na kwarantannie lub doświadczają choroby zachęcamy do udziału w rekolekcjach adwentowych przez internet (niech młodzi zrobią dobry uczynek i umożliwią to starszym, którzy nie potrafią wyszukiwać w internecie). Na Facebooku na Parafia Milówka będziemy zamieszczać propozycje różnych rekolekcji. Prosimy młodzież, kandydatów do bierzmowania, aby zaangażowali się w rekolekcje internetowe.

4. Szczególnie zachęcamy do rekolekcji na stronie www.oddanie33.pl - przy kościele umieszczono specjalne banery - które rozpoczynają się w niedzielę 29 listopada (dzisiaj) i będą trwały przez 33 dni. Inicjatywa ta została pobłogosławiona przez papieża Franciszka. Przez te rekolekcje bliżej poznasz i bardziej pokochasz Maryję, a to Ci przyniesie wiele łask i błogosławieństw. Sprawisz tym wielką radość Jezusowi, który pragnie, aby Maryja była bardziej znana i kochana. To da ci wielką radość. Młodzi na stronie oddanie33 mają swoje nauki i materiały, a starsi swoje, dostosowane do wieku i problemów. Propagujmy te rekolekcje na swoich profilach na facebooku. Zachęcajmy, zwłaszcza młodych.

5. W tym tygodniu przypada:
- I środa miesiąca – zapraszamy Róże Żywego Różańca na nabożeństwo o godz. 16.00. Prosimy wszystkich modlących się na różańcu, aby ofiarowali swoje modlitwy za całą naszą parafią, zwłaszcza za młodzież, o wiarę i dobre przeżywanie czasu adwentowego
- I czwartek miesiąca – Godzina Święta o 16.00
- I piątek miesiąca – msze św. o godz. 7.00, 8.00, 16.00 i 18.00. Okazja do spowiedzi św. rano od godz. 6.30 i po południu od godz. 15.00. W kaplicy w Szarem spowiedź św. od godz. 16.00 i msza św. roratnia o godz. 17.00
- I sobota miesiąca – przed mszą św. o godz. 8.00 jeden dziesiątek Różańca, natomiast nabożeństwo do Niepokalanego Serca NMP o godz. 16.30. Nie będzie odwiedzin chorych w domach. Jeżeli sytuacja związana z epidemią pozwoli, to będziemy odwiedzać z sakramentami św. chorych, którzy będą chcieli, bliżej Świąt Bożego Narodzenia.

Przypominamy, że zawsze w poważnej chorobie, w niebezpieczeństwie śmierci, można wezwać księdza, aby udzielił choremu w domu, sakramentów św. Do chorego w szpitalu, znajdującego się w niebezpieczeństwie śmierci, można również telefonicznie poprosić księdza kapelana, aby udzielił sakramentów św. (numery telefonu są na stronie internetowej szpitala). Nie odkładajmy tego na ostatnią chwilę życia.

6. Księgarnia Katolicka Cherubinek poleca OFERTĘ ADWENTOWĄ, można zakupić zdrapkę adwentową, aby wraz z Maryją i Józefem oczekiwać przyjście Pana oraz pierwszy chrześcijański kalendarz adwentowy w Polsce „Boski Adwent” ze słodkościami, polecamy szczególnie lampiony oraz wiele ciekawych produktów. Zapraszamy!

7. W minionym tygodniu odbyły się pogrzeby śp. Józefa Szczotki, Kazimierza Szczotki z Nieledwi i Józefa Butora z Małego Ciśćca, których polecamy Bożemu miłosierdziu.INNE OGŁOSZENIE

Strażacy OSP Milówka będą w grudniu roznosili po domach Kalendarze na 2021 rok, natomiast Strażacy OSP Szare przejdą z kalendarzami po Szarem w sobotę 12 grudnia. Wszystko będzie odbywać się z zachowaniem rygorów sanitarnych związanych z epidemią. Dobrowolne ofiary będą przeznaczone na utrzymanie budynków - remiz OSP w Milówce i Szarem i zakup nowego sprzętu przeciwpożarowego. Zachęcamy do hojnych ofiar, gdyż jest to obecnie jedyne dodatkowe źródło dofinansowania, a koszt remontów i utrzymania remizy jest bardzo duży. Pomóżmy strażakom, bo oni pomagają nam, gdy spotka nas jakieś nieszczęście.

 

 SPRAWY CMENTARZA PARAFIALNEGO W MILÓWCE

Trwa inwentaryzacja (porządkowanie) grobów i dokumentacji cmentarnej. Zainteresowanie jest duże i bardzo dziękujemy wszystkim, którzy życzliwie nawiązują kontakt i pragną pomóc w uporządkowaniu ewidencji grobów, aby było wiadomo kto jest pochowany w danym grobie i kto jest jego opiekunem, odpowiedzialnym za utrzymanie porządku. Jest wiele stwierdzeń typu: „Dobrze, że bierzecie się za zaniedbane i nieuporządkowane groby, aby nasz cmentarz wreszcie wyglądał godnie”.

Dziękujemy za docenienie remontu kaplicy Św. Marii Magdaleny (wiele osób wspiera ofiarami prowadzone prace) i za każde dobre słowo, bo temat jest trudny i niekiedy ciężko komuś zwrócić uwagę, że nie dba o groby swoich dziadków, a nawet niestety rodziców. Staramy się to robić delikatnie, bez pretensji, zachowując dyskrecje, bo różne są sytuacje rodzinne.

Przypominamy, że w sierpniu 2019 roku pojawiły się w sektorze „F”, "B" i "D" - kartki informacyjne. Są cztery rodzaje kartek:

a) informacja: „Grób przeznaczony do likwidacji” – zamieszczona została głównie na grobach zaniedbanych, które nie mają tabliczki informującej kto jest pochowany w grobie ani w bazie parafialnej nie jest zaznaczone kto jest opiekunem danego miejsca. Sama informacja nie oznacza, że grób od razu będzie likwidowany. Jeżeli ktoś z bliskich chce zachować miejsce zachęcamy, by zgłosić się do kancelarii parafialnej i podać dane osób spoczywających i osoby żyjącej, która podejmie się opieki nad danym grobem. Osoby zainteresowane maja czas jednego roku od zamieszczenia kartek - na podjęcie decyzji, czyli do 30 listopada 2020 roku. Jeśli do tego czasu nikt z rodziny się nie zgłosi, wówczas groby będą likwidowane.

b) „Wolne miejsce, możliwość wykupu”. Ta informacja oznacza, że dane miejsce nie jest objęte rezerwacją i można je wykupić. Zachęcamy do rozejrzenia się w okolicach grobów swoich najbliższych i wykupienia wolnych miejsc na starej części cmentarza.

c) „Konieczne jest potwierdzenie rezerwacji”. Bardzo często zdarza się, że miejsca zarezerwowane, a nie wiadomo kto zarezerwował. Potwierdzenie rezerwacji domaga się uzupełnienia danych osoby rezerwującej oraz dopełnienia formalności.

d) najwięcej kartek zamieszczonych w sektorze „F” zawiera informację: „Prosimy o kontakt z kancelarią parafialną”. Celem kontaktu jest przede wszystkim ustalenie żyjącego opiekuna danego grobu. Większość miejsc nie ma podanej osoby z najbliższej rodziny, która mogłaby wziąć odpowiedzialność za dane miejsce. Obowiązkiem rodziny jest zadbanie o groby najbliższych i wyznaczenie opiekuna grobu, który zatroszczy się o wszelkie formalności związane z danym miejscem.

W planach jest dokonanie przeglądu wszystkich grobów na całym cmentarzu. Nie trzeba czekać z kontaktem, aż pojawi się kartka. Planujemy kontynuacje remontu kaplicy Św. Marii Magdaleny i rewitalizację cmentarza.
Sprawy związane z cmentarzem można załatwiać w kancelarii parafialnej w dniach i godzinach jej urzędowania, czyli we wtorki i czwartki w godzinach od 7.30 do 11.00. Dziękujemy za życzliwą współpracę i kontakt.

 

OGŁOSZENIA DIECEZJALNE

* Caritas Diecezjalna prowadzi wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego. Szczegóły dotyczące dostępności i warunków wypożyczenia sprzętu można uzyskać telefonicznie: 734 176 648 (poniedziałek, wtorek, czwartek i piątek w godzinach: 9:00-13:00 oraz w środy w godzinach: 9:00-15:00).

 * We wtorki w Sanktuarium św. abpa Józefa Bilczewskiego w Wilamowicach odprawiane są nabożeństwa błagalno-dziękczynne. W programie:
16.30 - wystawienie Najświętszego Sakramentu i adoracja
17.30 - modlitwa różańcowa
18.00 - Msza św. w czasie której odczytywane są liczne intencje błagalne nadsyłane z całej Polski, jak również podziękowania za otrzymane łaski.
Po Mszy św. litania i indywidualne błogosławieństwo relikwiami św. Józefa Bilczewskiego. Dodatkowo w każdy I wtorek miesiąca wygłaszana jest katecheza na temat nauczania i życia św. Józefa Bilczewskiego. Serdecznie zapraszamy wszystkich wiernych, a szczególnie dotkniętych krzyżem choroby, cierpienia i przeżywających trudne chwile w swoim życiu.

* Informujemy, że w Międzyrzeczu Górnym (gmina Jasienica k. Bielska-Białej) powstał Ośrodek Terapii Uzależnień dla Kobiet im. Św. Matki Teresy z Kalkuty. Misją Ośrodka jest ratowanie życia kobiet uzależnionych i współuzależnionych oraz kobiet cierpiących na zaburzenia odżywiania. Ośrodek proponuje wielotorowy program leczenia łączący psychoterapię w ujęciu chrześcijańskim oraz program 12-stu kroków AA. Więcej informacji na stronie internetowej: http://terapiakobiet.pl
Prosimy o przekazywanie informacji osobom, dla których „kobiecy” profil Ośrodka może okazać się kluczowy przy podejmowaniu decyzji o rozpoczęciu terapii uzależnienia”. Kontakt: numer telefonu: +48 735 469 430 E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.