ŚWIĘTO CHRZTU PańskiEGO - 10 stycznia 2021

1. W dzisiejsze święto Chrztu Pańskiego podziękujmy za nasz chrzest św., za rodziców, za chrzestnych i kapłana, dzięki którym otrzymaliśmy ten sakrament. Pomódlmy się przez wstawiennictwo świętych Patronów, którzy wspierają nas od chwili chrztu św. Dziś kończy się liturgiczny okres Bożego Narodzenia i rozpoczyna okres zwykły, który będzie trwał w pierwszej części do wtorku przed Środą Popielcową (16 lutego). W tradycji polskiej można śpiewać kolędy do święta Ofiarowania Pańskiego (Matki Bożej Gromnicznej) 2 lutego.

2. W drugim tygodniu ferii zimowych zapraszamy do udziału we mszach świętych i nabożeństwach w kościele, a tych, którzy przeżywają lęk przed epidemią i osoby w podeszłym wieku, zachęcamy do modlitwy w domu i oglądania mszy św. w telewizji i internecie. Codziennie  msze św. w tygodniu są odprawiane rano o godz. 6.30 i 7.00 (w sobotę tylko o godz. 7.00), a wieczorem o godz. 17.00. W środę nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy przed mszą św. o godz. 17.00.  W kaplicy w Szarem msza św. w piątki o godz. 17.00. Codziennie modlimy się w kościele i w modlitwach kapłańskich za wszystkich Parafian, wypraszając błogosławieństwo Boże w Nowym Roku.

3. W piątek - 15 stycznia – po mszy św. wieczornej o godz. 17.00 rozpocznie się całonocna adoracja Najświętszego Sakramentu, która zakończy się przed mszą św. w sobotę rano o godz. 7.00. W każdej pełnej godzinie będzie pół godziny na modlitwę prowadzoną przez różne wspólnoty parafialne, a drugie pół godziny będzie w ciszy, jako czas na osobistą rozmowę z Panem Jezusem. Zapraszamy do adoracji w dowolnej porze nocy. Niech to będzie również okazja do zawierzenia Bogu siebie i swojej rodziny na czas Nowego Roku.

4. Składka w przyszłą niedzielę będzie przeznaczona na remonty budynków parafialnych. Kto może niech złoży ofiarę w kopercie, zaznaczając imię i nazwisko oraz adres zamieszkania. Darczyńców wpisujemy do Księgi Ofiarodawców. Bardzo dziękujemy wszystkim Parafianom za dotychczasowe życzliwe wsparcie podejmowanych inwestycji i prac remontowych. Bóg zapłać!

5. Zachęcamy do korzystania z Biblioteczki duchowej, która znajduje się pod chórem. Przeczytajmy ciekawą książkę, aby mieć dobre zajęcie na długie zimowe wieczory. Przypominamy, że książkę można trzymać maksymalnie dwa tygodnie.

6. W minionym tygodniu odbyły się pogrzeby śp. Anieli Zawady i Piotra Gwizdonia, których polecamy Bożemu miłosierdziu.

 

 SPRAWY CMENTARZA PARAFIALNEGO W MILÓWCE

Trwa inwentaryzacja (porządkowanie) grobów i dokumentacji cmentarnej. Zainteresowanie jest duże i bardzo dziękujemy wszystkim, którzy życzliwie nawiązują kontakt i pragną pomóc w uporządkowaniu ewidencji grobów, aby było wiadomo kto jest pochowany w danym grobie i kto jest jego opiekunem, odpowiedzialnym za utrzymanie porządku. Jest wiele stwierdzeń typu: „Dobrze, że bierzecie się za zaniedbane i nieuporządkowane groby, aby nasz cmentarz wreszcie wyglądał godnie”.

Dziękujemy za docenienie remontu kaplicy Św. Marii Magdaleny (wiele osób wspiera ofiarami prowadzone prace) i za każde dobre słowo, bo temat jest trudny i niekiedy ciężko komuś zwrócić uwagę, że nie dba o groby swoich dziadków, a nawet niestety rodziców. Staramy się to robić delikatnie, bez pretensji, zachowując dyskrecje, bo różne są sytuacje rodzinne.

Przypominamy, że w sierpniu 2019 roku pojawiły się w sektorze „F”, "B" i "D" - kartki informacyjne. Są cztery rodzaje kartek:

a) informacja: „Grób przeznaczony do likwidacji” – zamieszczona została głównie na grobach zaniedbanych, które nie mają tabliczki informującej kto jest pochowany w grobie ani w bazie parafialnej nie jest zaznaczone kto jest opiekunem danego miejsca. Sama informacja nie oznacza, że grób od razu będzie likwidowany. Jeżeli ktoś z bliskich chce zachować miejsce zachęcamy, by zgłosić się do kancelarii parafialnej i podać dane osób spoczywających i osoby żyjącej, która podejmie się opieki nad danym grobem. Osoby zainteresowane maja czas jednego roku od zamieszczenia kartek - na podjęcie decyzji, czyli do 30 listopada 2020 roku. Jeśli do tego czasu nikt z rodziny się nie zgłosi, wówczas groby będą likwidowane.

b) „Wolne miejsce, możliwość wykupu”. Ta informacja oznacza, że dane miejsce nie jest objęte rezerwacją i można je wykupić. Zachęcamy do rozejrzenia się w okolicach grobów swoich najbliższych i wykupienia wolnych miejsc na starej części cmentarza.

c) „Konieczne jest potwierdzenie rezerwacji”. Bardzo często zdarza się, że miejsca zarezerwowane, a nie wiadomo kto zarezerwował. Potwierdzenie rezerwacji domaga się uzupełnienia danych osoby rezerwującej oraz dopełnienia formalności.

d) najwięcej kartek zamieszczonych w sektorze „F” zawiera informację: „Prosimy o kontakt z kancelarią parafialną”. Celem kontaktu jest przede wszystkim ustalenie żyjącego opiekuna danego grobu. Większość miejsc nie ma podanej osoby z najbliższej rodziny, która mogłaby wziąć odpowiedzialność za dane miejsce. Obowiązkiem rodziny jest zadbanie o groby najbliższych i wyznaczenie opiekuna grobu, który zatroszczy się o wszelkie formalności związane z danym miejscem.

W planach jest dokonanie przeglądu wszystkich grobów na całym cmentarzu. Nie trzeba czekać z kontaktem, aż pojawi się kartka. Planujemy kontynuacje remontu kaplicy Św. Marii Magdaleny i rewitalizację cmentarza.
Sprawy związane z cmentarzem można załatwiać w kancelarii parafialnej w dniach i godzinach jej urzędowania, czyli we wtorki i czwartki w godzinach od 7.30 do 11.00. Dziękujemy za życzliwą współpracę i kontakt.

 

OGŁOSZENIA DIECEZJALNE

* Caritas Diecezjalna prowadzi wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego. Szczegóły dotyczące dostępności i warunków wypożyczenia sprzętu można uzyskać telefonicznie: 734 176 648 (poniedziałek, wtorek, czwartek i piątek w godzinach: 9:00-13:00 oraz w środy w godzinach: 9:00-15:00).

 * We wtorki w Sanktuarium św. abpa Józefa Bilczewskiego w Wilamowicach odprawiane są nabożeństwa błagalno-dziękczynne. W programie:
16.30 - wystawienie Najświętszego Sakramentu i adoracja
17.30 - modlitwa różańcowa
18.00 - Msza św. w czasie której odczytywane są liczne intencje błagalne nadsyłane z całej Polski, jak również podziękowania za otrzymane łaski.
Po Mszy św. litania i indywidualne błogosławieństwo relikwiami św. Józefa Bilczewskiego. Dodatkowo w każdy I wtorek miesiąca wygłaszana jest katecheza na temat nauczania i życia św. Józefa Bilczewskiego. Serdecznie zapraszamy wszystkich wiernych, a szczególnie dotkniętych krzyżem choroby, cierpienia i przeżywających trudne chwile w swoim życiu.

* Informujemy, że w Międzyrzeczu Górnym (gmina Jasienica k. Bielska-Białej) powstał Ośrodek Terapii Uzależnień dla Kobiet im. Św. Matki Teresy z Kalkuty. Misją Ośrodka jest ratowanie życia kobiet uzależnionych i współuzależnionych oraz kobiet cierpiących na zaburzenia odżywiania. Ośrodek proponuje wielotorowy program leczenia łączący psychoterapię w ujęciu chrześcijańskim oraz program 12-stu kroków AA. Więcej informacji na stronie internetowej: http://terapiakobiet.pl
Prosimy o przekazywanie informacji osobom, dla których „kobiecy” profil Ośrodka może okazać się kluczowy przy podejmowaniu decyzji o rozpoczęciu terapii uzależnienia”. Kontakt: numer telefonu: +48 735 469 430 E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.