I NIEDZIELA ADWENTU - 1 GRUDNIa 2019

1. Dziś przypada I Niedziela Adwentu. Rozpoczynamy czas przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia i na ostateczne przyjście Pana Jezusa na końcu czasów. Serdecznie zapraszamy na Roraty, które odprawiane będą o godz. 6.45 (w soboty o godz. 7.00). W strażnicy OSP w Szarem Roraty będą codziennie o godz. 17.00. Zachęcamy dzieci do zrobienia lampionów.

2. W poniedziałek - 2 grudnia - po wieczornej mszy św. zapraszamy członków Straży Honorowej NSPJ i wszystkich chętnych na spotkanie formacyjne do nowej salki.

3. W tym tygodniu przypada:
a) I środa miesiąca - zapraszamy Róże Żywego Różańca na nabożeństwo różańcowe o godz. 16.00 i mszę św. wieczorną
b) I czwartek miesiąca - Godzina Święta o 16.00
c) I piątek miesiąca – msze św. o godz. 6.45, 16.00 i 18.00. Okazja do spowiedzi św. rano od godz. 6.15 i po południu od godz. 15.00. W Szarem spowiedź od godz. 16.00 i następnie msza św. o godz. 17.00.
d) I sobota miesiąca – po mszy św. o godz. 7.00 nabożeństwo do Niepokalanego Serca NMP. Nie będzie odwiedzin chorych w domach. Z posługą sakramentalną udamy się do nich w sobotę 14 grudnia.

4. W niedzielę – 8 grudnia – uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP. Na mszę św. o godz. 11.30 zapraszamy dzieci przygotowujące się do I Komunii św. i ich rodziców. Będzie poświęcenie i rozdanie medalików. Po tej mszy św. do godz. 13.00 będzie wystawienie Najświętszego Sakramentu i modlitwa w Godzinie Łaski. Po południu o godz. 16.00 schola zaprasza na Akatyst, czyli śpiew uroczystego hymnu na cześć Bogurodzicy (za udział w tej modlitwie można uzyskać odpust zupełny).

5. W przyszłą niedzielę będzie obchodzony w Kościele w Polsce: Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie. Celem tego dnia jest duchowe i materialne wsparcie Kościoła katolickiego w krajach Europy Wschodniej, Rosji i Azji Środkowej. Do skarbony przed kościołem będzie można złożyć ofiarę na ten cel.

6. Od przyszłej niedzieli pod chórem Zespół Charytatywny będzie rozprowadzał świece Caritas na stół wigilijny i książkę „Słowo na każdy dzień. Ewangelia 2020” – rozważania pomocne w modlitwie. Część zebranych środków przekazujemy do Caritas, a pozostały dochód jest przeznaczony na pomoc najuboższym w parafii, dlatego prosimy, aby za małą świecę złożyć co najmniej 10 zł.

7. Przy bocznych ołtarzach można nabyć poświęcone opłatki (w jednej paczce jest 5 opłatków dużych i 2 małe). Dobrowolne ofiary przeznaczone są na remonty kaplic Św. Marii Magdaleny i Św. Józefa w Szarem.

8. W tym tygodniu odbyły się pogrzeby śp. Marii Ficek, Kazimierza Fijaka i Heleny Włoch, których polecamy Bożemu miłosierdziu.

9. W kancelarii parafialnej we wtorki, czwartki i piątki od godz. 7.30 do 11.00 można uzyskać informacje na temat grobów na naszym cmentarzu. Prosimy o pomoc w inwentaryzacji cmentarza (uzupełniamy dane osób, które są opiekunami grobów; na starej części są groby, często zaniedbane, w których nie wiadomo, kto spoczywa). Jest też możliwość rezygnacji z miejsca, wtedy zostanie ono wykorzystane na pochowanie innego zmarłego. Musimy troszczyć się o każde miejsce, bo cmentarz rozszerza się w szybkim tempie. Prosimy, by bez zgody ze strony kancelarii nie zabierać z cmentarza zamieszczonych kartek, tylko najpierw odpisać numer grobu i zgłosić się do kancelarii. Pierwszeństwo wykupu miejsc przeznaczonych do likwidacji ma rodzina. Jeśli przez okres jednego roku nikt z bliskich się nie zgłosi, dane miejsca będą traktowane jako wolne z możliwością wykupu przez każdego.
Opłaty za miejsce na cmentarzu były i są składane na okres 30 lat i po upływie tego czasu, również za groby z pomnikami, za rezerwacje, należy ponowić opłatę za prawo do użytkowania miejsca na cmentarzu. Ofiary te służą na bieżące wydatki za wywóz śmieci i na remonty. Dziękujemy za zrozumienie, za dobre słowa, za to, że dużo osób przychodzi i porządkuje sprawy związane z grobami najbliższych.


SPRAWY CMENTARZA PARAFIALNEGO W MILÓWCE

Trwa inwentaryzacja (porządkowanie) grobów i dokumentacji cmentarnej. Zainteresowanie jest duże i bardzo dziękujemy wszystkim, którzy życzliwie nawiązują kontakt i pragną pomóc w uporządkowaniu ewidencji grobów, aby było wiadomo kto jest pochowany w danym grobie i kto jest jego opiekunem, odpowiedzialnym za utrzymanie porządku. Jest wiele stwierdzeń typu: „Dobrze, że bierzecie się za zaniedbane i nieuporządkowane groby, aby nasz cmentarz wreszcie wyglądał godnie”. Dziękujemy za docenienie remontu kaplicy Św. Marii Magdaleny (wiele osób wspiera ofiarami prowadzone prace) i za każde dobre słowo, bo temat jest trudny i niekiedy ciężko komuś zwrócić uwagę, że nie dba o groby swoich dziadków, a nawet niestety rodziców. Staramy się to robić delikatnie, bez pretensji, zachowując dyskrecje, bo różne są sytuacje rodzinne.
Przypominamy, że pojawiły się - szczególnie w najstarszej części cmentarza – w sektorze „F” - kartki informacyjne. Są cztery rodzaje kartek:
a) informacja: „Grób przeznaczony do likwidacji” – zamieszczona została głównie na grobach zaniedbanych, które nie mają tabliczki informującej kto jest pochowany w grobie ani w bazie parafialnej nie jest zaznaczone kto jest opiekunem danego miejsca. Sama informacja nie oznacza, że grób od razu będzie likwidowany. Jeżeli ktoś z bliskich chce zachować miejsce zachęcamy, by zgłosić się do kancelarii parafialnej i podać dane osób spoczywających i osoby żyjącej, która podejmie się opieki nad danym grobem. Osoby zainteresowane maja czas jednego roku od zamieszczenia kartek - na podjęcie decyzji. Jeśli do tego czasu nikt z rodziny się nie zgłosi, dopiero wówczas groby będą likwidowane.
b) „Wolne miejsce, możliwość wykupu”. Ta informacja oznacza, że dane miejsce nie jest objęte rezerwacją i można je wykupić. Zachęcamy do rozejrzenia się w okolicach grobów swoich najbliższych i wykupienia wolnych miejsc na starej części cmentarza.
c) „Konieczne jest potwierdzenie rezerwacji”. Bardzo często zdarza się, że miejsca zarezerwowane, a nie wiadomo kto zarezerwował. Potwierdzenie rezerwacji domaga się uzupełnienia danych osoby rezerwującej oraz dopełnienia formalności.
d) najwięcej kartek zamieszczonych w sektorze „F” zawiera informację: „Prosimy o kontakt z kancelarią parafialną”. Celem kontaktu jest przede wszystkim ustalenie żyjącego opiekuna danego grobu. Większość miejsc nie ma podanej osoby z najbliższej rodziny, która mogłaby wziąć odpowiedzialność za dane miejsce. Obowiązkiem rodziny jest zadbanie o groby najbliższych i wyznaczenie opiekuna grobu, który zatroszczy się o wszelkie formalności związane z danym miejscem.

W planach jest dokonanie przeglądu wszystkich grobów na całym cmentarzu. Nie trzeba czekać z kontaktem, aż pojawi się kartka. Planujemy kontynuacje remontu kaplicy Św. Marii Magdaleny i rewitalizację cmentarza.
Sprawy związane z cmentarzem można załatwiać w kancelarii parafialnej w dniach i godzinach jej urzędowania, czyli we wtorki, czwartki i piątki w godzinach od 7.30 do 11.00. Dziękujemy za życzliwą współpracę i kontakt.

 

OGŁOSZENIA DIECEZJALNE

* Caritas Diecezjalna prowadzi wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego. Szczegóły dotyczące dostępności i warunków wypożyczenia sprzętu można uzyskać telefonicznie: 734 176 648 (poniedziałek, wtorek, czwartek i piątek w godzinach: 9:00-13:00 oraz w środy w godzinach: 9:00-15:00).

 * We wtorki w Sanktuarium św. abpa Józefa Bilczewskiego w Wilamowicach odprawiane są nabożeństwa błagalno-dziękczynne. W programie:
16.30 - wystawienie Najświętszego Sakramentu i adoracja
17.30 - modlitwa różańcowa
18.00 - Msza św. w czasie której odczytywane są liczne intencje błagalne nadsyłane z całej Polski, jak również podziękowania za otrzymane łaski.
Po Mszy św. litania i indywidualne błogosławieństwo relikwiami św. Józefa Bilczewskiego. Dodatkowo w każdy I wtorek miesiąca wygłaszana jest katecheza na temat nauczania i życia św. Józefa Bilczewskiego. W tym roku kazania głosi ks. dr Marek Studenski. Serdecznie zapraszamy wszystkich wiernych, a szczególnie dotkniętych krzyżem choroby, cierpienia i przeżywających trudne chwile w swoim życiu.

* Informujemy, że w Międzyrzeczu Górnym (gmina Jasienica k. Bielska-Białej) powstał Ośrodek Terapii Uzależnień dla Kobiet im. Św. Matki Teresy z Kalkuty. Misją Ośrodka jest ratowanie życia kobiet uzależnionych i współuzależnionych oraz kobiet cierpiących na zaburzenia odżywiania. Ośrodek proponuje wielotorowy program leczenia łączący psychoterapię w ujęciu chrześcijańskim oraz program 12-stu kroków AA. Więcej informacji na stronie internetowej: http://terapiakobiet.pl
Prosimy o przekazywanie informacji osobom, dla których „kobiecy” profil Ośrodka może okazać się kluczowy przy podejmowaniu decyzji o rozpoczęciu terapii uzależnienia”. Kontakt: numer telefonu: +48 735 469 430 E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.