XXIX NIEDZIELA ZWYKŁA - 18 października 2020

1. Z powodu nowej fali epidemii do odwołania obowiązuje dyspensa naszego ks. Biskupa Romana Pindla od udziału w niedzielnej mszy św., dlatego wszyscy Parafianie, którzy nie uczestniczą we mszy świętej w kościele nie popełniają żadnego grzechu.

2. W naszej Gminie w ostatnich dniach wykryto bardzo wiele przypadków zarażenia koronawirusem, dlatego prosimy osoby w wieku emerytalnym i chore oraz osoby, które przeżywają lęk przed zarażeniem, aby w czasie epidemii, nie wybierały się do kościoła, ale pozostawały w swoich domach, nie narażały swojego życia i zdrowia. Osoby w podeszłym wieku należą do grupy największego ryzyka. Gdyby osoby starsze, samotne potrzebowały jakiejkolwiek pomocy, prosimy o kontakt telefoniczny: 660-149-891

3. Pragniemy zrobić wszystko, aby nie narażać nikogo z naszych Parafian na zakażenie koronawirusem w kościele. Musimy być wzajemnie za siebie odpowiedzialni (osoby zarażone, osoby na kwarantannie, które miały kontakt z zarażonymi, osoby, które czują się źle, które niepokoją się o swoje zdrowie, osoby chore na grypę i przeziębienia – prosimy, aby bezwzględnie nie wychodziły ze swojego domu). Musimy przestrzegać wszystkich obostrzeń i zakazów wprowadzonych przez władze państwowe i zaleceń naszego ks. Biskupa.

4. Wszyscy wierni, uczestniczący we mszy św. mają obowiązek zakrycia ust i nosa maską, którą zdejmujemy wyłącznie podczas przyjęcia Komunii św.

5. Zgodnie z wytycznymi w naszym kościele może przebywać 90 osób, a w kaplicy w Szarem 15. Nie wolno siadać zbyt blisko siebie. Jeżeli zauważymy, że w kościele jest już dopuszczalna ilość osób, prosimy aby pozostać na zewnątrz kościoła przed głównym wejściem i od strony GOK-u (teren ten jest nagłośniony), zachowując odstępy pomiędzy osobami.

6. W tygodniu codziennie przed mszą św. rano i wieczorem jest możliwość skorzystania ze spowiedzi św., z zachowaniem wymogów bezpieczeństwa.

7. Powyższe propozycje będą poddawane korektom, w zależności od tego jak to będzie funkcjonowało i jakie będą nowe wytyczne władz państwowych i naszego ks. Biskupa.

8. Jako duszpasterze jesteśmy do dyspozycji osób potrzebujących i codziennie modlimy się za wszystkich Parafian i prosimy również o modlitwę w naszej intencji.

POZOSTAŁE OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

1. Nabożeństwa różańcowe w kościele i w kaplicy w Szarem codziennie o g. 16.30.

2. Wypominki za zmarłych przyjmujemy w kancelarii codziennie od 7.30 do 11.00. Nie będą zbierane wypominki na cmentarzu, dlatego można również zamówić je telefonicznie (660-149-891) lub mailem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

3. W minionym tygodniu odbył się pogrzeb śp. Anny Wojciuch z Szarego, którą polecamy Bożemu miłosierdziu.

4. Wiele osób będzie w najbliższym czasie robiło porządki na grobach swoich bliskich. Bardzo prosimy o wyrzucanie odpadów przy porządkowaniu grobów, wypalonych zniczy, do przygotowanych kontenerów i koszów. Kto może niech zabierze śmieci do kubłów przy swoim domu. Niech cmentarz będzie wizytówką naszej wiary, ale także kultury.
Stanowczo zwracamy uwagę, aby nie wyrzucać śmieci na skarpę od strony drogi na Prusów i na obrzeżach cmentarza. Nie wolno tworzyć dzikich wysypisk na cmentarzu! Dostosujmy się do prośby wypisanej na specjalnych tablicach. Nie bójmy się kulturalnie zwrócić uwagę osobom, które nie dostosowują się do tych próśb i zaśmiecają święte miejsce spoczynku naszych bliskich zmarłych. Przecież przy każdej alejce, przy wejściu na cmentarz ustawione są kosze, do których można wyrzucać śmieci. Pomimo wielu apeli, ciągle wyrzucane są śmieci na skarpę, dlatego ponawiamy prośbę, aby nie wyrzucać śmieci w miejscach niedozwolonych.
Uprzejmie informujemy, że na cmentarzu trwa inwentaryzacja (porządkowanie) grobów i dokumentacji cmentarnej. Zostały oznaczone groby, które wymagają uzupełnienia danych, aby było wiadomo kto jest pochowany w danym grobie i kto jest jego opiekunem, odpowiedzialnym za utrzymanie porządku. W planach jest dokonanie przeglądu wszystkich grobów na całym cmentarzu. Nie trzeba czekać z kontaktem, aż pojawi się kartka.
Jeżeli w ciągu roku nikt się nie zgłosi w sprawie grobu oznaczonego kartką, to taki grób będzie likwidowany.
Dziękujemy za odpowiedzialność i troskę, aby cmentarz w Milówce był zadbany. To jest nasza wspólna sprawa.

 

OGŁOSZENIE DLA NARZECZONYCH

* Bezpośrednie przygotowanie do zawarcia sakramentu małżeństwa od miesiąca lipca 2020 roku odbywać się będzie w formie stacjonarnej, zgodnie z obowiązującymi w Polsce wytycznymi oraz zachowaniem reżimu sanitarnego. Obejmuje ono nauki przedślubne oraz trzy rozmowy w katolickiej poradni rodzinnej. Szczegółowe informacje oraz formularz zgłoszeniowy dostępne są na stronie internetowej: nauki.rodzina.bielsko.pl
W razie wszelkich wątpliwości prosi się o kontakt telefoniczny (734 176 645) od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-13:00.

 

SPRAWY CMENTARZA PARAFIALNEGO W MILÓWCE

Trwa inwentaryzacja (porządkowanie) grobów i dokumentacji cmentarnej. Zainteresowanie jest duże i bardzo dziękujemy wszystkim, którzy życzliwie nawiązują kontakt i pragną pomóc w uporządkowaniu ewidencji grobów, aby było wiadomo kto jest pochowany w danym grobie i kto jest jego opiekunem, odpowiedzialnym za utrzymanie porządku. Jest wiele stwierdzeń typu: „Dobrze, że bierzecie się za zaniedbane i nieuporządkowane groby, aby nasz cmentarz wreszcie wyglądał godnie”.

Dziękujemy za docenienie remontu kaplicy Św. Marii Magdaleny (wiele osób wspiera ofiarami prowadzone prace) i za każde dobre słowo, bo temat jest trudny i niekiedy ciężko komuś zwrócić uwagę, że nie dba o groby swoich dziadków, a nawet niestety rodziców. Staramy się to robić delikatnie, bez pretensji, zachowując dyskrecje, bo różne są sytuacje rodzinne.

Przypominamy, że w sierpniu 2019 roku pojawiły się w sektorze „F”, "B" i "D" - kartki informacyjne. Są cztery rodzaje kartek:

a) informacja: „Grób przeznaczony do likwidacji” – zamieszczona została głównie na grobach zaniedbanych, które nie mają tabliczki informującej kto jest pochowany w grobie ani w bazie parafialnej nie jest zaznaczone kto jest opiekunem danego miejsca. Sama informacja nie oznacza, że grób od razu będzie likwidowany. Jeżeli ktoś z bliskich chce zachować miejsce zachęcamy, by zgłosić się do kancelarii parafialnej i podać dane osób spoczywających i osoby żyjącej, która podejmie się opieki nad danym grobem. Osoby zainteresowane maja czas jednego roku od zamieszczenia kartek - na podjęcie decyzji, czyli do 30 listopada 2020 roku. Jeśli do tego czasu nikt z rodziny się nie zgłosi, wówczas groby będą likwidowane.

b) „Wolne miejsce, możliwość wykupu”. Ta informacja oznacza, że dane miejsce nie jest objęte rezerwacją i można je wykupić. Zachęcamy do rozejrzenia się w okolicach grobów swoich najbliższych i wykupienia wolnych miejsc na starej części cmentarza.

c) „Konieczne jest potwierdzenie rezerwacji”. Bardzo często zdarza się, że miejsca zarezerwowane, a nie wiadomo kto zarezerwował. Potwierdzenie rezerwacji domaga się uzupełnienia danych osoby rezerwującej oraz dopełnienia formalności.

d) najwięcej kartek zamieszczonych w sektorze „F” zawiera informację: „Prosimy o kontakt z kancelarią parafialną”. Celem kontaktu jest przede wszystkim ustalenie żyjącego opiekuna danego grobu. Większość miejsc nie ma podanej osoby z najbliższej rodziny, która mogłaby wziąć odpowiedzialność za dane miejsce. Obowiązkiem rodziny jest zadbanie o groby najbliższych i wyznaczenie opiekuna grobu, który zatroszczy się o wszelkie formalności związane z danym miejscem.

W planach jest dokonanie przeglądu wszystkich grobów na całym cmentarzu. Nie trzeba czekać z kontaktem, aż pojawi się kartka. Planujemy kontynuacje remontu kaplicy Św. Marii Magdaleny i rewitalizację cmentarza.
Sprawy związane z cmentarzem można załatwiać w kancelarii parafialnej w dniach i godzinach jej urzędowania, czyli we wtorki i czwartki w godzinach od 7.30 do 11.00. Dziękujemy za życzliwą współpracę i kontakt.

 

OGŁOSZENIA DIECEZJALNE

* Caritas Diecezjalna prowadzi wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego. Szczegóły dotyczące dostępności i warunków wypożyczenia sprzętu można uzyskać telefonicznie: 734 176 648 (poniedziałek, wtorek, czwartek i piątek w godzinach: 9:00-13:00 oraz w środy w godzinach: 9:00-15:00).

 * We wtorki w Sanktuarium św. abpa Józefa Bilczewskiego w Wilamowicach odprawiane są nabożeństwa błagalno-dziękczynne. W programie:
16.30 - wystawienie Najświętszego Sakramentu i adoracja
17.30 - modlitwa różańcowa
18.00 - Msza św. w czasie której odczytywane są liczne intencje błagalne nadsyłane z całej Polski, jak również podziękowania za otrzymane łaski.
Po Mszy św. litania i indywidualne błogosławieństwo relikwiami św. Józefa Bilczewskiego. Dodatkowo w każdy I wtorek miesiąca wygłaszana jest katecheza na temat nauczania i życia św. Józefa Bilczewskiego. Serdecznie zapraszamy wszystkich wiernych, a szczególnie dotkniętych krzyżem choroby, cierpienia i przeżywających trudne chwile w swoim życiu.

* Informujemy, że w Międzyrzeczu Górnym (gmina Jasienica k. Bielska-Białej) powstał Ośrodek Terapii Uzależnień dla Kobiet im. Św. Matki Teresy z Kalkuty. Misją Ośrodka jest ratowanie życia kobiet uzależnionych i współuzależnionych oraz kobiet cierpiących na zaburzenia odżywiania. Ośrodek proponuje wielotorowy program leczenia łączący psychoterapię w ujęciu chrześcijańskim oraz program 12-stu kroków AA. Więcej informacji na stronie internetowej: http://terapiakobiet.pl
Prosimy o przekazywanie informacji osobom, dla których „kobiecy” profil Ośrodka może okazać się kluczowy przy podejmowaniu decyzji o rozpoczęciu terapii uzależnienia”. Kontakt: numer telefonu: +48 735 469 430 E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.